Firma McHale zawsze była firmą, która szybko reagowała na zapotrzebowanie na rynku. Podczas irlandzkich Ploughing Championships w miejscowości Ratheniska w tym roku McHale zaprezentuje dwie nowe maszyny do ścielenia i podawania paszy.

  • McHale C430, ścielarka zawieszana (TUZ)
  • McHale C460, ścielarka zaczepiana, której pojemność wynosi 2 bele 1,5 m

Seria maszyn do ścielenia słomy i podawania pasz składa się z różnorodnych maszyn służących do karmienia pociętą kiszonką oraz do podawania niepociętej słomy i siana. Trzy modele ścielarek McHale mogą podawać paszę z okrągłych lub kwadratowych bel i mają wiele wspólnych cel zapewniających optymalną wydajność.

Kluczową cechą maszyn do ścielenia McHale jest dwustopniowa przekładnia pozwalająca operatorowi dostosować obroty wirnika: od 280 obr/min przy karmieniu kiszonką lub sianem do 540 obr/min podczas ścielenia słomy.

Karmienie:

Ścielarki McHale to doskonałe maszyny do karmienia kiszonką i sianem, które są dokładnie podawane dzięki dwustopniowej przekładni. Operator może sterować prędkością taśmy przenośnika z panelu sterującego dostosowując ją do gęstości beli.

Ścielenie:

Seria maszyn do ścielenia słomy i podawania pasz McHale w sposób szybki i efektywny ścieli słomę, pozostawiając jej grubą i spulchnioną warstwę. W trudnodostępnych miejscach rynnę wyrzutu można obrócić o 300 stopni. Słoma może być podana na odległość 18m po prawej stronie maszyny oraz 13m po lewej stronie.

Specyfikacja maszyny

1. Budowa maszyny: Budowa maszyn do ścielenia i podawania pasz firmy McHale jest kompaktowa, dzięki czemu maszynami można łatwo operować. Boki maszyny zaprojektowano w kształcie stożka, co zapobiega wypadaniu materiału poza maszynę.

2. Wirnik (Turbina Wydmuchu Słomy): Wirnik o średnicy 1,57m wyposażony jest w 6 płatów wydmuchu, które gwarantują dużą wydajność wyrzutu. Osłona wirnika jest szczelna i zapobiega utracie materiału.

3. Przenośnik podłogowy: Przenośnik podłogowy w serii ścielarek McHale składa się z taśmy napędzanej hydraulicznie i 10 pałąków umieszczonych na 11mm wytrzymałym łańcuchu. Konstrukcja taśmy zapewnia ciągłe i równomierne podawanie materiału do rotora. Prędkość obrotową taśmy można regulować poprzez panel sterowania w kabinie traktora.

Przenośnik podłogowy umieszczony jest pod rotorem i kończy się przed wirnikiem. Dzięki temu w przypadku zablokowania materiału między taśmą a rotorem materiał może zostać łatwo usunięty poprzez wycofanie taśmy.

4. Rynna wydmuchu i podawania pasz: Seria  ścielarek McHale wyposażona jest w rynnę o 3-stopniowej regulacji, co zmniejsza opór i pozwala na daleki wyrzut. Rynna została zapro-jektowana do poruszania się po łuku, aby zapewnić minimalny opór. Głęboka i szeroka rynna zmniejsza ryzyko zapchania, a zarazem gwarantuje bardzo dokładny wyrzut materiału.

Rynna wyrzutu w ścielarkach McHale ma 300-stopniową możliwość obrotu, co ułatwia wysyp materiału w budynkach z jednym wjazdem. Słoma może zostać podana na odległość 18m po prawej stronie, a w miejscach trudnodostępnych po 300-stopniowym obrocie rynny w lewą stronę materiał można podać do 13m.

Rynna sterowana jest dżojstikiem umożliwiającym operatorowi regulowanie z kabiny traktora położenia rynny i kierunku wyrzutu.

5. Rotor podający: Rotor podający wyposażony jest w 48 noży zamontowanych na 6 dyskach. Rotor napędzany jest przez silnik hydrauliczny, który działa niezależnie od wirnika. Dzięki temu przy uruchomieniu maszyny jest mniejsze zapotrzebowanie mocy.

6. Rotor napędzany wysokowytrzymałym pasem wieloklinowym: System pasowy, który napędza rotor podający, może być hydraulicznie odłączony. System napędu pasem wieloklinowym zapewnia, że wirnik (turbina wydmuchu słomy) może pracować niezależnie od rotora.

Przynosi to wiele korzyści:

– Wirnik (turbina wydmuchu słomy) może pracować na pełnych obrotach, zanim rotor zacznie podawać materiał.

– Zredukowane jest zapotrzebowanie na moc (WOM).

– Jest mniej prawdopodobne, że maszyna zablokuje się podczas uruchamiania.

7. Ładowanie beli: Klapa załadowcza pozwala na załadunek beli do maszyny bez konieczności używania drugiego traktora. Łamana konstrukcja klapy sprawia, że podczas ładowania beli może zostać ona zatrzymana w zagłębieniu klapy, aby usunąć sznurek lub siatkę. Mocowania tylnej klapy załadowczej umożliwiają maksymalną siłę udźwigu, zapewniając załadunek najcięższych bel do maszyny. Zawias tylnej klapy umiejscowiony jest na tej samej wysokości co taśma przenośnika, gwarantując łatwy załadunek kwadratowych i prostokątnych bel.

8. Sterowanie maszyną: Seria ścielarek McHale obsługiwana jest przy użyciu panelu sterującego, umożliwiając operatorowi sterowanie funkcjami maszyny z kabiny traktora.

Poprzez panel sterowania operator może ustawiać następujące funkcje:

  1. Prędkość i kierunek przenośnika.
  2. Pozycja tylnej klapy załadowczej.
  3. Pozycja i wysokość rynny wyrzutu.
  4. Ruch grzebienia rotora do odblokowania.
  5. Włączanie i wyłączanie rotora

Kierunek i wysokość rynny może być regulowana dżojstikiem na panelu sterowania w kabinie traktora.

Spośród tych trzech modeli każdy użytkownik będzie w stanie wybrać maszynę, która sprosta jego wymaganiom.

Trzy modele ścielarek będą prezentowane podczas irlandzkich National Ploughing Championships, na stoisku McHale, rząd 17, numer stoiska 214.

Chopper Range -Frontal Shot