Seria kosiarek McHale Pro Glide

FPodczas targów Agritechnica 2015 w Hanowerze odbędzie się światowa premierę serii kosiarek McHale Pro Glide. Firma McHale zaprezentuje trzy nowe produkty z tej gamy maszyn: kosiarka czołowa McHale Pro Glide F3100, kosiarka tylna R3100 oraz kombinacja kosząca B9000. Stoisko firmy McHale będzie mieściło się w hali 27 – numer stoiska B22. Wszystkie kosiarki firmy McHale są wyposażone w 3 – metrowe listwy tnące ze spulchniaczem pokosu oraz posiadają wiele nowych funkcji, które zapewniają doskonałe kopiowanie terenu i szybszy czas reakcji na zmiany warunków gruntowych.

Aby osiągnąć maksymalną wydajność z kosiarki czołowej, tylnej oraz z kombinacji koszącej, listwy tnące współpracują z układami zawieszenia, unikając w ten sposób zabrudzenia paszy.

W rezultacie firma McHale opracowała unikalną opatentowaną technologię kopiowania terenu w trzech wymiarach

John Biggins, Menedżer Sprzedaży Międzynarodowej McHale

“W celu zmaksymalizowania wartości odżywczej paszy ważne jest, by kosić trawę, gdy zawartość cukru jest najwyższa oraz, żeby kosiarka pozostawiała czystą darń i dostarczała wysokiej wartości paszę wolną od zanieczyszczeń. Nasz zespół konstruktorów połączył specjalistyczną wiedzę z zakresu zbioru plonów, energii i know-how, aby stworzyć serię kosiarek Pro Glide. Myślę, że te maszyny oferują szereg unikalnych cech, które będą dawać lepszą jakość cięcia”

PRO GLIDE F3100 – Kosiarka czołowa

Zespół konstruktorów McHale zaprojektował ramę kosiarki czołowej Pro Glide w taki sposób, aby środek ciężkości znajdował się jak najbliżej traktora, co skutkuje niezrównaną szybkością reakcji na zmiany warunków podłoża.

 • Rama nośna kosiarki McHale Pro Glide reaguje na nierówności terenu i przesuwa się nad ziemią dzięki zastosowaniu zintegrowanego zawieszenia.
 • TSystem zintegrowanego zawieszenia umożliwia jednostce koszącej poruszanie całkowicie niezależne od przedniego podnośnika i zapewnia możliwie najlepsze poruszanie się zespołu tnącego. Listwa tnąca bardzo szybko zmienia położenie góra/dół oraz prawo/lewo dostosowując się do ukształtowania terenu.
 • Przy standardowych ustawieniach listwa tnąca może poruszać się w pozycji góra / dół do 500mm, dzięki czemu kosiarka automatycznie dostosowuje się do kształtu podłoża.
 • Kosiarka ma możliwość poprzecznego kopiowania terenu w zakresie 17 stopni, co oznacza, że listwa tnąca porusza się od lewej do prawej i od prawej do lewej bez jej przeciążania.
 • W przypadku wzniesień lub obniżeń terenu listwa tnąca automatycznie dostosowuje kąt koszenia, poprzez unoszenie się ponad wyboje i pochylanie w zagłębienia, uzyskując dzięki temu najlepsze rezultaty.

W kosiarce czołowej McHale Pro Glide zastosowano opatentowaną technologię kompensacji sprężyn, dzięki której belka tnąca ma taki sam nacisk na podłoże niezależnie od wysokości pracy. Gdy nacisk na podłoże jest ustawiony na sprężynach, a kosiarka porusza się w dół, system aktywnej kompensacji sprężyn reguluje naciąg sprężyn, zapewniając równomierny nacisk na podłoże niezależnie od wysokości roboczej.

Rurowa rama wspierająca Pro Glide jest zaprojektowana tak, aby umożliwić jak najwyższe podniesienie listwy tnącej przy transporcie lub na uwrociach. Gdy kosiarka jest podniesiona, prześwit między listwą tnącą a podłożem wynosi ponad 600 mm (wysokość ta jest uzależniona od rodzaju traktora i ogumienia). Wbudowane w rurową ramę stabilizatory unieruchomiają kosiarkę podczas transportu.

Kosiarka tylna Pro Glide R3100 & Kombinacja kosząca B9000

Firma McHale oferuje rolnikom i usługodawcą pojedynczą tylną kosiarkę Pro Glide R3100 o szerokości koszenia 3,1 m oraz kombinację koszącą Pro Glide B9000 o szerokości koszenia 6 m. Obie te kosiarki posiadają szereg wspólnych cech, które są przedstawione poniżej.

Kosiarki McHale Pro Glide R3100 i B9000 są standardowo wyposażone w unikalny, opatentowany system kopiowania terenu, bezpiecznik mechaniczny, hydrauliczny system kontroli nacisku na podłoże, wysokowytrzymałą listę, co stanowi najlepszy wybór dla rolników i usługodawców.

 • Kosiarka tylna i kombinacja kosząca są wyposażone w opatentowaną technologię kopiowania terenu, która pozwala listwie tnącej na ruch do góry i do tyłu, jeśli napotka małe przeszkody. Oszczędza to czas i zwiększa wydajność, ponieważ napotykając mniejsze przeszkod, nie aktywuje się główny bezpiecznik kosiarki. Dzięki temu można kosić z większą prędkością, bez przerw na zakładanie bezpiecznika. Jeśli kosiarka uderzy w większą przeszkodę, zadziała główny bezpiecznik i odchyli maszynę do tyłu.
 • Sprężyny zawieszenia tylnej kosiarki Pro Glide reagują natychmiast na ukształtowanie terenu, co przekłada się na dokładność cięcia nawet przy pracy z dużą prędkością. Pozwala to łatwo poruszać się kosiarce na nierównym i wyboistym podłożu, uzyskując przy tym optymalne rezultaty.
 • W tylnej kosiarce oraz kombinacji kosiarek Pro Glide nacisk na podłoże listwy tnącej może być ustawiany z kabiny traktora. Ciśnienie robocze jest pokazane na zegarze umocowanym na głowicy kosiarki. Po ustawieniu żądanego ciśnienia, ciśnienie robocze listwy tnącej można odizolować od traktora poprzez zawór hydrauliczny.
 • W kosiarce tylnej i kombinacji kosiarek Pro Glide skrzynia przekładniowa zasilająca listwę tnącą znajduje się za pierwszym dyskiem tnącym, umożliwiając dokładne i bezproblemowe koszenie obrzeży oraz koszenie na nierównym podłożu.
 • Do transportu kosiarki McHale Pro Glide składają się pionowo i ustawiają się za centralnym punktem ciągnika, zapewniając w ten sposób bezpieczny transport. Wysokość transportowa maszyny jest zredukowana poprzez ustawienie listwy tnącej kosiarki Pro Glide R3100 pod kątem 110 stopni, uzyskując wysokość 3,9m. Kombinacja kosiarek Pro Glide B9000 składa się do pionu i ma wysokość 4,2 m.
 • Pozycja ta sprawia, że środek ciężkości znajduje się blisko ciągnika, zapewniając w ten sposób równomierne rozłożenie wagi oraz stabilność przy dużych prędkościach na drodze i na nierównych polach.
 • Ta pozycja pozwala na rozłożenie ciężaru kosiarki wzdłuż traktora umożliwiając łatwy transport i dobrą widoczność we wstecznych lusterkach.

Listwa tnąca

3 – metrowa listwa tnąca jest zasilana przez wytrzymałą, kątową skrzynię przekładniową znajdującą się za skrajnym, cylindrycznym dyskiem.

 • Niskoprofilowa, zaokrąglona, w pełni spawana listwa tnąca Pro Glide gładko przesuwa się po podłożu. Pochylona przednia krawędź listwy tnącej pozwala na oddzielenie czystej trawy i zmniejszenie zanieczyszczeń nawet podczas pracy na położonej trawie.
 • Duże, bardzo wytrzymałe koła zębate odbierają energię z wału WOM i przekazują ją na dyski. Każdy pojedynczy dysk jest napędzany mniejszym kołem zębatym. Koła zębate napędzające poszczególne dyski są zamontowane z przodu listwy tnącej, zapewniając maksymalną wydajność cięcia nawet podczas pracy na położonej trawie.
 • Dyski tnące są zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować przepływ materiału. Każdy dysk posiada indywidualne zabezpieczenie, które zostanie ścięte w przypadku kolizji.
 • Noże obracać się swobodnie o 360°, co sprawia, że są samoczyszczące i zanieczyszczenia nie zbierają się na nożach na sąsiednich dyskach. Obracające się noże zapewniają czyste cięcie i płynny przepływ materiału do tylnej częśći kosiarki.

Conditioner

Kosiarki McHale Pro Glide są standardowo wyposażone w metalowe bijaki spulchniacza pokosu, które pomogą  w cięciu i spulchnieniu trawy tak skutecznie, jak to tylko możliwe.

 • Pozycja metalowych bijaków pozwala na silne spulchnienie, co sprawia, że seria kosiarek McHale Pro Glide zapewnia szybkie schnięcie i puszysty pokos. Jeśli bijaki wejdą w kontakt z ciałem obcym, to odchylą się do tyłu.
 • Moc przekazywana jest z listwy tnącej na tył kosiarki, żeby napędzić wał spulchniacza pokosu.
 • Spulchniacz pokosu napędzany jest z mechanicznej skrzyni przekładniowej. Prędkość spulchniacza można ustawić pomiędzy 700 a 1000 obr/min przez przestawienie dźwigni..

Pełną gamę maszyn McHale można zobaczyć w hali 27, stoisko B22.